בן אש

כיבויים אוטומטיים

מדוע כדאי וחשוב להתקין מערכת כיבוי אש אוטומטית?

מערכות כיבוי אש אוטומטיות מבקרות ומכבות שריפות ללא כל התערבות אנושית. דוגמאות למערכות אוטומטיות כוללות מערכות ספרינקלרים, וכן מערכות כיבוי אש בגז. כאשר תהליך כיבוי השריפות מתבצע בשלבים מוקדמים, אובדן החיים הוא מינימלי, מכיוון ש- 93% מכלל מקרי המוות הקשורים לשריפה מתרחשים לאחר שהאש התפתחה מעבר לשלב המוקדם.

כיום ישנם סוגים רבים של מערכות כיבוי אש אוטומטיות וסטנדרטים שונים לכל אחת מהן. המערכות לכיבוי מגוונות כמו היישומים הרבים. חשוב לשלב את מערכת כיבוי האש הטובה ביותר על מנת למזער את הסיכונים, להגן על ציוד קריטי ולשמור על בטיחות האנשים.

 

ישנן מספר אפשרויות למערכות כיבוי אש. אחד הסוגים הנפוצים ביותר הוא מערכת ספרינקלרים. שיטה זו אמינה מאוד. אפשרות נוספת היא מערכת כיבוי אש אוטומטית המשתמשת בחומרים כימיים יבשים, או גז המשמש לכיבוי אש.

מערכת כיבוי אש אוטומטית הינה המערכת היעילה ביותר בזמן שריפה, והיא מבטיחה שהטיפול באש או בשריפה אפקטיבי ומהיר ביותר וזאת תוך סיכון מינימלי לחיי אדם ולציוד, כיוון שאינה תלויה בשום גורם אנושי. מערכות שמבוססות על גז מיועדות במיוחד להגנה על ציוד. הן אינן עושות שימוש במים אלא מוציאות אשר חונק את החמצן שמלבה את האש. יתרונן של מערכות כיבוי בגז הוא מניעת הנזק שנגרם לציוד מכיבוי במים. השימוש העיקרי במערכות מסוג זה מומלץ לשימוש בחדרי מחשבים, ספריות, ארכיונים, חדרי תקשורת, ועוד.

מערכות כיבוי אש אוטומטיות הינן מערכות מצילות חיים, הן מאפשרות השתלטות מהירה ויעילה על שריפה כבר בשלבים הראשוניים, לפני הגעת כוחות הצלה וכיבוי ולפני שהשריפה יוצאת מכלל שליטה.

 

באיזה טכנולוגיות מקובל להשתמש כיום במערכות כיבוי אוטומטיות?

 

טכנולוגיית של כיבוי אש מבוסס על גז או מבוסס על אירוסול הפכה חשובה מאז פרוטוקול מונטריאול של 1994.

(bromotrifluoromethane) וחומרים אחרים על בסיס פחמים הלוגנים וכלורו.

במקרה של אירוסולים, האש לא כבתה על ידי תשישות חמצן או על ידי קירור, כפי שהוצע על ידי משולש האש המסורתי, אלא על ידי הפרעה של תגובות שרשרת כימיות המתרחשות הלהבה. ציוד לכיבוי אש מבוסס על גז מזרז דיכוי אש במהירות, וכיבוי אש מבוסס על סוכן נקי, כולל שימוש ב- HFC-227ea או FM-200 לא משאיר שאריות ואינו דורש ניקוי יקר, בניגוד למערכת מתזים ומערכות אחרות. המערכת לכיבוי אש עם סוכן נקי הינה מושלמת עבור תקשורת, חדרי מחשבים, מתקנים צבאיים, ארונות חשמל אזורי מוגבלים במרכזים רפואיים ההייטק. סוכן דיכוי אש HFC-2327ea הלוטרון גם מקובל כתחליף halon 1301.

 

 

ספרינקלרים ומטפים אוטומטיים

הספרינקלרים מהווים מערכת כיבוי אש אוטומטית אמינה מאוד, בין אם זורם בצנרת גז, מים או נוזל אחר. באופן כללי, הספרינקלרים הם מתזים חזקים המותקנים מהתקרה (או מצידי התקרה) של המבנה, כאשר בהתאם לשיקולים אסתטיים ניתן גם לבחור מתזים סמויים למדי מהעין. המערכת מורכבת מצנרת העוברת בתקרה, שבקצה שלה יש פתחים עם אטמים העשויים מזכוכית. כאשר פורצת במבנה שריפה והטמפרטורות עולות לרמה ידועה מראש, אטם הזכוכית מתנפץ, מה שגורם ללחץ הגדול שבתוך הצנרת להתפרץ החוצה בצורת מניפה.

כאמור, מדובר במערכת אמינה מאוד, ללא מורכבות מכאנית או טכנולוגית גבוהה, שאינה דורשת התערבות אדם. היא תורמת רבות לדיכוי הלהבות עד להגעת כוחות ההצלה, ומקטינה את הסיכון של ניסיונות כיבוי עצמאיים על ידי אנשים חסרי ניסיון. בנוסף, בהתאם לצורך המערכת יודעת להשמיע אזעקה בחללים השונים של המבנה, וכמו כן מתקשרת למוקד החירום לצורך הזעקת כוחות הכיבוי וההצלה המקצועיים. מדובר למעשה במערכת האוטומטית הנפוצה ביותר בישראל ובעולם כולו, והיא מצויה במשרדים, בתי עסק, מוסדות וכדומה.

צד הספרינקלרים, כיום קיימים גם פיתוחים של מטפים אוטומטיים לכיבוי אש, בניגוד למטפים המכאניים והידניים המוכרים היטב לציבור הרחב. אלו הם מטפי אבקה המשמשים בעיקר במקומות בלתי מאוישים על ידי אדם, כמו חדרי מכונות או חדרי מנועים. מטפים אלו נכנסים לפעולה כאשר החום בחלל מגיע לרמה מסוימת, ידועה מראש. במקרה כזה, בדומה מאוד לאופן הפעולה של הספרינקלרים, אטם הזכוכית מתנפץ ומתאפשרת הפעלת המטף, המציף את החלל באבקה ייעודית לכיבוי להבות.

יש לציין כי המטפים מגיעים עם מתקן לתלייה מהתקרה ומד לחץ, והתקנתם חייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע מוסמכים. עם זאת, ניתן להתקינם רק בחללים סגורים שיש בהם טמפרטורות יחסית קבועות ולא מעל לשישים מעלות, בלי זרימת אוויר גבוהה, ומעל לנקודות שיש בהן סיכון להתלקחות.

 

בחירת מערכת כיבוי אש אוטומטית

בין אם בוחרים מערכת גז אירוסול כיבוי אש או אחרת, יש חשיבות עצומה לעבודה עם חברה בעלת ניסיון רב בתחום, בה בעלי המקצוע יוכלו לייעץ ולהסביר מהי המערכת המתאימה ביותר עבור החלל שבו צריכים להתקין מערכת כיבוי אוטומטית. בכל מקרה, על מנת שהמערכת תפעל היטב, יש להתייחס לקשת רחבה של נתונים, הקשורים לאזור הנדרש לכיסוי, סוגי החומרים הקיימים בו, הציוד והמיכון שנמצא בו, תנועת בני אדם, ועוד שורה ארוכה של מרכיבים. בהתאם לכך, ולפי שיקולים התקציב, התקנים וכדומה, תיבחר המערכת המתאימה שאותה תתקין החברה באופן מקצועי בנקודות האפקטיביות ביותר.

למידע נוסף ולהזמנה של מערכות כיבוי אש אוטומטיות, צרו קשר עם חברת בן אש בטלפון 09-7460131.

תיאום פגישה בלחיצה

מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם למתן מענה מקצועי

דילוג לתוכן