בן אש

מערכות גילוי אש ועשן

התקנת מערכת גילוי אש וגילוי עשן

בישראל קיימות תקנות עבור מערכות גילוי אש ועשן, בנייני מגורים, מבני תעשייה, ציבור ומסחר, ועוד. קיימים סוגים שונים של מערכות כאלו ויש להם מגוון מרכיבים, כדוגמת רכזות גילוי אש אנלוגיות ואזוריות, מערכות כיבוי אש אוטומטיות, מערכת כיבוי אש על בסיס ספרינקלרים, גלאים מסוגים שונים לרבות גלאי עשן, וכדומה.

התקנת מערכת גילוי אש ועשן, נדרשת בהתקנה מקצועית, על ידי חברות גילוי אש מוסמכת לנושא זה.

 

חשיבות התקנת מערכת לגילוי אש ועשן

מעבר לעובדה שמערכות לגילוי אש ועשן נדרשות בחוק, התקנה של מערכות אלו חשובה ומומלצת, בהיותן מצילות חיים. יש להתקין אותן בבניינים שיש בהם בני אדם, עובדים, תלמידים, לקוחות, מבקרים, מטופלים וכדומה, וכן במקומות בהם יש ציוד ורכוש יקר ערך, רגיש, דליק וכיוצא בזאת.

מערכות אלו מאפשרות לזהות שריפה, עוד בשלביה הראשונים, בין אם במהלך שעות הפעילות במבנה או אחריהן, במקומות מאוישים ושאינם, כמו ארכיונים ומחסנים, ועוד.

 

אופן פעולתה של מערכת לגילוי אש

מערכות לגילוי אש יכולות לפעול באמצעות גלאים שונים, כמו גלאי עשן, שינוי טמפרטורה ועוד. ברגע שהמערכת זיהתה גורמים המעידים על התחלתה של שריפה, היא מתריעה לשוהים במקום, בעזרת חיבור לצופרים, נורות או התקשרות לאחראי במבנה, ולמוקד שאליו היא מחוברת.

בנוסף, גלאים המחוברים לרכזת אזורית, מאפשרים פיקוח ובקרה על האש, בכל חלקי המבנה בו זמנית. במידה ומערכת זו מחוברת למערכת כיבוי אש אוטומטית, היא גם תגרום להפעלתה.

בכל מקרה, התראה על שריפה, תאפשר פינוי מהיר של אנשים מהמקום, והיערכות לטיפול מהיר ויעיל באש, החל מטיפול ראשוני טרם הגעת מכבי האש (למשל על ידי מטפים), ועד לטיפול בשריפה על ידי שירות הכבאות.

מערכת גלאי עשן

מה ההבדל בין מערכת לגילוי אש, לגילוי עשן?

מערכות גילוי אש ומערכות גילוי עשן, הן שתיהן מרכיבים חיוניים של אסטרטגיית בטיחות אש מקיפה, אך הן משרתות מטרות שונות.

  • מערכות גילוי אש נועדו לזהות נוכחות של חום או להבות, להפעיל אזעקה כדי להתריע על שריפה אפשרית. מערכות אלו רגישות מאוד לשינויים מהירים בטמפרטורה, והן אידיאליות לגילוי מהיר של שריפות בשלביהן הראשונים.
  • מערכות גילוי עשן מתמקדות בעיקר, בזיהוי נוכחות של חלקיקי עשן באוויר. הן רגישות לתוצרי לוואי של בעירה, ויכולות לזהות שריפות עשן או שריפות שמתלקחות באיטיות. מערכות גילוי עשן, הן חיוניות למתן אזהרה מוקדמת, במצבים שבהם הלהבות עשויות שלא להיראות מיד.

בעוד שמערכות גילוי אש מגיבות יותר לעליות פתאומיות בטמפרטורה, מערכות גילוי עשן מציעות זיהוי מוקדם בשריפות שמתגלות באיטיות וכאלו שמייצרות עשן. שילוב של שני סוגי מערכות הגילוי, יכול לספק הגנה מקיפה מול סכנות האש, להבטיח שהשוהים במתחם מקבלים התראה על סכנות אש פוטנציאליות, במהירות וביעילות.

בסופו של דבר, הבנת ההבדלים בין מערכות של גילוי אש ועשן, יכולה לעזור בבחירת המערכת המתאימה ביותר, לצורכי בטיחות אש ספציפיים.

 

האם יש מצבים שבהם יש עדיפות למערכת אחת ספציפית?

במצבים מסוימים, הצורך במערכת גילוי אש או מערכת גילוי עשן עשוי להספיק, בהתבסס על הסיכונים הספציפיים הקיימים.

לדוגמה, באזורים שבהם שכיחים שינויי טמפרטורה מהירים, מערכת גילוי אש עשויה להתאים יותר, כדי להתריע מיידית על שריפות אפשריות. לעומת זאת, בסביבות המועדות לשריפות מלאות עשן, או שבהן זיהוי מוקדם של עשן הוא חיוני, מערכת גילוי עשן עשויה להספיק.

הבנת סיכוני האש הייחודיים של כל סוג תעשייה או מקום, היא המפתח לקביעה אם מערכת גילוי אחת, יכולה להפחית ביעילות סכנות פוטנציאליות, או אם נדרש שילוב של מערכות לבטיחות אש מלאה.

 

התקנת מערכות לגילוי אש

התקנת מערכות לגילוי אש יש לבצע בהתאם לדרישות התקן, בהתאמה למאפייני המקום והפעילות המבוצעת בו.

לשם כך, קודם כל יש לסקור את המבנה על תכונותיו ומתקניו השונים, כמו מקומות מאוישים, שטחי אחסון, חדרי מנועים, חדרי מחשבים, מאפייני המבנה וסוג החומרים שיש בו. כמו כן, יש להבין את מאפייני הפעילות במקום, כמו שעות עם עומס תנועה של אנשים, שעות בהן המקום אינו מאויש, סוג העבודות המבוצעות במקום, ועוד.

בהתאם לנתונים אלו, תתוכנן מערכת גילוי העשן והיכן יוצבו מרכיביה השונים, בין אם מדובר בגלאים, רכזת, צופרים וכדומה. כאשר התכנון יבוצע במקביל, לתכנון מערכת לכיבוי אש. אי לכך, את מערכת גילוי האש חשוב להתקין בצורה מקצועית, על ידי גורם המוסמך לכך, ולוודא בסיום ההתקנה את פעולתה התקינה.

 

מגוון סוגי גלאים ורכזות

כיום קיימים סוגים רבים של מערכות לגילוי אש, גלאים ורכזות, המיוצרים על ידי חברות שונות ברחבי העולם.

למשל, ניתן למצוא גלאי עשן של חברת טלפייר פוטואלקטריים קונבנציונאליים, הפועלים מול רכזות קונבנציונליות של החברה. גלאים אלו הם מכשירים ידידותיים לסביבה, שאין בהם חומרים רדיו אקטיביים, ללא צורך בניקוי ועם זמני עבודה ממושכים.

כמו כן, הרכזות הקונבנציונאלית של החברה, מותאמות לדרישות התקן הישראלי. זוהי רכזת מודולרית עם תצוגה מפורטת, נוחה, ברורה ופשוטה לשימוש.

 

בן אש- התקנת מערכות גילוי אש ועשן עם חברה מומלצת

כדי להתקין מערכת גילוי אש ועשן מתאימה, אמינה ועמידה, בהתאם לדרישות התקן, יש לבצע את העבודה, עם חברה מקצועית ומוסמכת. בחברת בן אש מתמחים תחום התקנת מערכת גילוי עשן, תוך בחירה מבין המערכות העונות לדרישות תקן 1220/3, בהתאם לצרכי ונתוני הלקוח.

בחברה מספקים רק מוצרים ומערכות איכותיים ומתקדמים, בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כמו כן, בבן אש מוסמכים לבצע עבודות תחזוקה, עבור כל סוג של מערכת גילוי עשן. זאת בהתאם לכל דרישות חברות הביטוח ומכבי האש, ולפי לדרישות תקן 122/11.

לבחירת והתקנת מערכות לגילוי עשן ואש בהתאם לדרישות התקן, ובהתאמה אישית למאפייני המבנה והפעילות שמתקיימת בו, צרו קשר עם חברת בן אש בטלפון 09-7460131.

תיאום פגישה בלחיצה

מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם למתן מענה מקצועי

דילוג לתוכן